Історія порту

Місто Херсон було засновано указом Катерини ІІ від 18 червня 1778 року.

Місто створювалося для захисту південних рубежів Російської імперії. Для їх зміцнення було вирішено побудувати місто в гирлі Дніпра з суднобудівної верф’ю, торговою пристанню і фортецею, які повинні були стати базою для створення чорноморського флоту. Ім’я місту дали на честь давньогрецької, а пізніше візантійської колонії Херсонес. Тим самим Імперія оголошувала себе правонаступницею стародавньої держави і заявляла свої права на ці землі.

У 1803 році Херсон отримує статус губернського центру, перший свій герб і починає розвиватися як торговий порт. На асигновані урядом кошти в 1806 році будується верф торгового суднобудування, з якої щорічно спускалося на воду від 20 до 30 торгових суден. Відбувається постійне зростання економічних потреб міста, новий приплив робочої сили, збільшення кількості населення і обсягу будівництва.

На початку ХІХ ст. місто стало великим центром цивільного суднобудування. Херсон продовжував розвиватися. Звідси за кордон відправляли стройової ліс, шерсть, сало, пшеницю, мідь, рибу; ввозили тонкі сукна, шовку, прянощі. У 1831 р купецькі верфі стали єдиною державною верф’ю, де за період з 1833 по 1843 було споруджено 187 судів. Порт мав великим вітрильним і паровим флотом …

Херсонский морской порт начала 20 века

З 1901 року, після 30-річної перерви, пов’язаної з роботами по поглибленню Дніпровського дна, знову відкриваються морські ворота міста. Херсон стає значним портом експортування хліба.

За післявоєнні роки Херсон перетворився на промисловий, сільськогосподарський та культурний центр на півдні України. Обладнаний сучасною технікою, Херсонський морський торговельний порт стає одним з провідних на Чорному морі, займав гідне місце в зовнішньоторговельних зв’язках СРСР.

В даний час Херсонський морський торговельний порт – сучасне підприємство, що входить до складу єдиного транспортного комплексу України. Порт розташований на правому березі Дніпра, в 15 км від його гирла. Підхід до нього здійснюється по фарватеру, який проходить по річці Рвач, рукаву Ольховий Дніпро і власне по Дніпру.