Щодо недопущення розповсюдження африканської чуми свиней

Для недопущення поширення на території України африканської чуми свиней треба знати наступне.

Африканська чума свиней (АЧС) — контагіозна вірусна геморагічна хвороба, яка перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно й характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю, що призводить до значних економічних збитків. Входить до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин та списку інфекційних та інвазійних хвороб тварин.

Це одна із найбільш небезпечних хвороб свиней, оскільки характеризується високою смертністю, значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, обов’язковістю дотримання ветеринарно-санітарних вимог до утримання свиней, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження. Вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.

Що необхідно знати пересічному громадянину про Африканську чуму свиней (АЧС)?

        АЧС не становить небезпеки для людей.

        На АЧС хворіють лише дикі та свійські свині (всіх видів, порід та статево- вікових груп).

        Резервуаром Африканської чуми свиней в природі є дикі свині, від яких заражаються свійські (домашні свині).

Основний шлях передачі збудника — це безпосередній контакт тварин між собою {хворої та здорово) та перенос збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилась виділеннями хворої тварини та мала контакт зі здоровою, а також — предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи.

Збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом і в першу чергу в харчових продуктах заражених вірусом АЧС (;наприклад; в копченій шинці — до 5 місяців).

Холод (заморожена свинина) — всього лиш консервує збудника (продукт залишається небезпечним для свиней після розморожування).

Виявивши хвору тварину {не стандартна поведінка) чи труп свині в природному середовищі необхідно негайно сповістити про це лікаря ветеринарної медицини та вжити заходів, щодо унеможливлення контакту із виділеннями хворої тварини.

Алгоритм протидії:

обізнаність населення країни (наявність та доступність інформації про Африканську чуму свиней, моніторинг АЧС та оперативне сповіщення населення) — спеціалізований інформаційний ресурс: Африканська чума свиней за адресою — www.asf.vet.ua;

оперативне інформування власників тварин, фермерів, мисливців, м’ясників, перевізників і пересічних громадян про загрозу чуми та заходи біобезпеки, чітка взаємодія служб задіяних в організації протидії;

чітка взаємодія лікарів ветеринарної медицини з населенням і навпаки, у місцях потенційної загрози;

усвідомлення загрози власниками тварин, персоналом свиногосподарств і населенням;

наявність протоколу дій (план дій при підозрі захворювання свиней на африканську чуму незалежно від типу ведення господарства та форми власності,ветеринарно-санітарні вимоги до утримання свиней, та інструкція щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней), методів та засобів профілактики, кваліфікованого персоналу, механізму відшкодування збитків (довіра населення).

Пам’ятайте: лихо легше застерегти аніж побороти!

При підозрі на АЧС сповістіть фахівця ветеринарної медицини, краще перестрахуватись, аніж наразити на небезпеку всіх сусідів!

Примітка: Більш детальну інформацію можна дізнатися на офіційному сайті Верховної Ради України (http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0363-14/conv).

Служба ОНС, ПБ та ЦЗ

Вернуться к списку новостей